Majandussuhted

Kahepoolsed majandussuhted Hispaaniaga on arenenud järkjärgult kasvukursil, olles viimastel aastatel stabiliseerunud. Seegajagub arenguruumi nii Eesti ettevõtete ekspordi suurendamisel Hispaaniasse kui ka Hispaaniast pärit investeeringute osa kasvatamisel Eesti.

Kaubavahetus

2017. aastal eksporditi Eestist Hispaaniasse kaupu 117,8 miljoni euro eest. Hispaaniast imporditi samal ajal 181,3 miljoni euro eest kaupu.

2017. a oli Hispaania Eestile 17. kaubavahetuspartner, moodustades 1,1% suuruse käibe kogu Eesti väliskaubanduskäibest.

Eesti peamised ekspordiartiklid Hispaaniasse on masinad ja seadmed, puit ja puittooted, taimsed tooted, sõidukid, transpordivahendid ja keemiatooted.

Eesti peamised impordiartiklid Hispaaniast on sõidukid, transpordivahendid, valmistoidukaubad ja joogid, tekstiilitooted, masinad ja seadmed ning taimsed tooted.

Investeeringud

Seisuga 31.12.2017 olid Hispaania otseinvesteeringud Eestisse 60,4 miljonit eurot.

Kõige rohkem on investeeritud töötlevasse tööstusesse, finants- ja kindlustustegevusse, hulgi- ja jaekaubandusse, kinnisvarasse ning kutse-, teadus- ja tehnikaalasesse tegevusse. Suurim Hispaania osalusega ettevõte Eestis on Fersa Energias Renovables SA, turismisektorisse on jõudnud üks suuremaid Hispaania investeeringuid Marbella Club Hotel S.A. poolt, kes ostis Schlössle Hotel Group AS.

2017. a lõpuks oli Eesti otseinvesteeringute maht Hispaanias 101 mln eurot. Kõige rohkem investeeringuid on tehtud kinnisvarasse, finants- ja kindlustustegevusse ja hulgi- ja jaekaubandusse.

Turism

Eesti turistide hulgas on Hispaania jätkuvalt populaarne sihtkoht. Aastal 2017 oli külastuste koguarv 97 241, kusjuures keskmine külastuse pikkus oli 7 päeva.

Paremad lennuühendused aitaksid seda trendi kindlasti veelgi parandada. Lennuühenduste osas tasub ära märkida, et Air Baltic alustas otselende Riiast, avades Riia-Madrid liini ning juba üle aasta on otselend Vilniuse ja Madridi vahel (Ryanair, sõltuvalt hooajast 2-3 korda nädalas).

Statistikaameti andmetel on Hispaaniast pärit turistide arv Eestis järjekindlalt kasvamas, mis ilmselt peegeldab nii Hispaania majanduskasvu kui huvi uute, ajalooliselt huvitavate ning turvaliste sihtkohtade vastu. 2017. aastal oli Hispaaniast pärit turistide külastuste koguarv 121 205, mis oli pea 20 000 võrra suurem kui 2016. aastal. Keskmine külastuse pikkus oli 2017. aastal 3 päeva.