Majandussuhted

Kahepoolsed majandussuhted Hispaaniaga on arenenud järkjärgult kasvukursil, aga arenguruumi jagub nii Eesti ettevõtete ekspordi suurendamisel Hispaaniasse kui ka Hispaaniast pärit investeeringute osa kasvatamisel Eestisse. Eesti ettevõtjatele pakuvad sageli huvi erinevad Hispaanias toimunud suured rahvusvahelised ärimessid, näiteks osaletakse aktiivselt iga-aastaselt nii Barcelonas toimuvas targa linna teemalisel messil Smart City Expo ja mobiilitööstuse messil Mobile World Congress. Lisainfot viimaste osaluste kohta leiab siit ja siit.

Kaubavahetus

2023. a oli Hispaaniasse eksporditavate kaupade väärtus 203 miljonit eurot, mis tegi riigist Eesti 19. kaubanduspartneri. Võrreldes varasema aastaga kasvas eksport Eestist Hispaaniasse ligi 19%. Hispaaniast imporditud kaupade väärtus oli 310 miljonit eurot, mis tegi riigist Eesti 15. kaubanduspartneri.

Eesti peamised ekspordiartiklid Hispaaniasse on teravili, elektriseadmed,  puit ja puittooted ning mootorsõidukid.

Eesti peamised impordiartiklid Hispaaniast on mootorsõidukid, raud ja teras, elektriseadmed ja masinad.

Täpsemat infot leiab Statistikaameti kodulehelt. 

Investeeringud

30.09.2023 seisuga olid Hispaania otseinvesteeringud Eestis 50,3 miljonit eurot ja Eesti otseinvesteeringute maht Hispaanias 301,6 miljonit eurot.

Lisainfot leiab Eesti Panga kodulehelt.

Hispaanlaste huvi e-residentsuse programmi vastu on jätkuvalt tõusuteel. 2024. a veebruari seisuga on ligi 6000 Hispaania kodanikust e-residenti, kes omakorda on loonud ligi 2400 ettevõtet. 2023. aastal asutasid hispaanlastest e-residendid enim uusi ettevõtteid Eestis (678).

Turism

Eesti turistide hulgas on Hispaania  väga populaarne sihtkoht ja üha sagedamini leiavad oma tee Eestisse ka Hispaania turistid.

2023 aastal oli Eesti Panga andmetel Eesti elanike külastuste koguarv Hispaaniasse 89 463 ja Hispaania elanike külastuste koguarv Eestisse omakorda 53 904.

Avatud on otseliinid Tallinnast Barcelonasse (2 x nädalas) ja Malagasse (2-3 x nädalas) ning täiendavalt hooajalised lennud Tenerifele ja Gran Canariale. Lisainfot leiab Tallinna Lennujaama kodulehelt.